Djelatnosti i područja rada
U skladu s čl.6. Statuta Centra pružamo slijedeće socijalne usluge:
- Savjetovanje
- Psihosocijalno savjetovanje
- Socijalno mentorstvo
- Psihosocijalna podrška
- Boravak
- Organizirano stanovanje
- Smještaj
Odjel za smještaj mladeži organiziran je po principu odgojnih skupina, formiranih prema nekim zajedničkim obilježjima, kako bi skupina bila što homogenija (spol, dob, školski program, vrsta problema, intenzitet problema u ponašanju, pravni temelj smještaja i dr.) U okviru odjela za smještaj mladeži formirane su 3 odgojne skupine, od kojih je jedna za provođenje sudske odgojne mjere upućivanja u odgojnu ustanovu, a dvije za maloljetnike (od 14. do 21.g.) smještene po Obiteljskom zakonu ili Zakonu o socijalnoj skrbi. Optimalni smještajni kapacitet iznosi 6-8 korisnika po skupini.
Dijagnostika je odjel na kojem se provodi dijagnostički postupak utvrđivanja etiologije, fenomenologije, intenziteta, ekstenziteta i vrste problema u ponašanju i poremećaja osobnosti, predlaže se odgovarajući oblik tretmana, zaštite, odgojne mjere i savjetovališni rad s djetetom i njegovom obitelji. Svi prijedlozi na Dijagnostici donose se timski (socijalni radnik, psiholog, socijalni pedagog), a stacionarna obrada traje mjesec dana, iznimno u slučaju reopservacije može trajati 21 dan. Osim stacionarne, moguća je i ambulantna dijagnostika, ukoliko se ukaže potreba. Optimalno je 6 korisnika po dijagnostičkoj skupini.
Mala skupina osigurava stalni smještaj muškoj djeci, starosti od 7 do 14 godina, koja su sklona čestim bjegovima, nepohađanju nastave, činjenju kaznenih i prekršajnih djela, a isti još nisu kazneno odgovorni te iziskuju individualizirani i intenzivniji rad na svim područjima. Optimalni smještajni kapacitet ove skupine je 5 korisnika.
Prihvatna stanica osigurava privremeni, kratkotrajni smještaj te hitnu socijalno-pedagošku pomoć djeci i mladeži koja se zateknu u skitnji ili u drugim, za djecu i mladež neprihvatljivim i neprimjerenim situacijama. Smještaj u Prihvatnoj stanici može trajati do 72 sata. Optimalni kapacitet takvog smještaja je 3 korisnika. U prihvatnu stanicu se primaju i djeca bez pratnje –migranti, bez ograničenja, te od posljednjeg bliskoistočnog izbjegličkog vala veći broj korisnika Prihvatne stanice čine upravo migranti s tog područja (Egipat, Sirija, Afganistan, Iran). Optimalan broj djece migranata je 10.
Disciplinski centar osigurava provođenje odgojne mjere upućivanja u disciplinski centar. Tijekom provođenja mjere nastoji se korigirati postojeći i izgrađivati društveno prihvatljivi sustav vrijednosti, stavova i navika u kratkom vremenskom razdoblju, intenzivnim radom i strogo individualiziranim pristupom. Optimalni smještajni kapacitet ovog oblika tretmana je 3 korisnika.
Odjel za djevojke osigurava smještaj djevojkama, starosti od 14 do 21 godina, smještenima temeljem Zakona o socijalnoj skrbi, Obiteljskog zakona te Zakona o sudovima za mladež. Optimalni smještajni kapacitet je 8 korisnica.
Tijekom tretmana provode se primarno sve potrebne preventivne mjere za zaštitu psihofizičkog zdravlja korisnika: brine o pravilnoj prehrani, nabavci adekvatne odjeće i obuće, održavanju osobne i higijene prostora, psihoedukaciji korisnika o štetnosti sredstava ovisnosti, primarno alkohola, nikotina i opojnih sredstava te psihoedukaciji o spolno odgovornom ponašanju, kao i o različitim raširenim kroničnim bolestima i postupanju u slučaju akutnih, hitnih stanja. Korisnike se odvodi redovito na kontrole liječnika i stomatologa, a prema potrebi uključuje u tretman psihijatra, psihologa, Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i dr. Također, radi jačanja tjelesne konstitucije korisnike se u skladu s interesima i mogućnostima potiče na uključivanje u športske aktivnosti u Centru i izvan njega. Sve navedeno provodi se s krajnjim ciljem razvoja pravilnog i odgovornog odnosa prema vlastitom psihofizičkom zdravlju.
Po dolasku u Centar korisnika uključujemo u obrazovni proces pri redovnoj eksternoj osnovnoj ili srednjoj školi, a u slučaju velike obrazovne zapuštenosti i nemogućnosti upisa u redovnu školu korisnika se upisuje u školu za odrasle pri Pučkom otvorenom učilištu u Osijeku ili ga se prema njegovim interesima i mogućnostima upisuje na neki od tečajeva u učilištu Poetika. Korisniku se organizira vrijeme učenja, osigurava prostor, podučava se različitim metodama učenja i pruža pomoć u učenju, a po potrebi osiguravaju i dodatne instrukcije angažiranjem stručnog osoblja Doma, specijaliziranog za pojedino područje, ili uključivanjem volontera.
Radi sveobuhvatne podrške i skrbi o našim korisnicima u radu Ustanove svakodnevno se primjenjuje multidisciplinaran pristup i suradnja sa svim sudionicima skrbi, te se ista evaluira i nadograđuje.
Tijekom tretmana kontinuirano se radi na izgradnji i održavanju pravilnog i odgovornog odnosa prema sebi, drugima i svijetu oko sebe. Razvoj radnih navika potiče se svakodnevnim raspoređivanjem individualnih i grupnih zaduženja, nadziranjem i usmjeravanjem izvršenja istih, te primjenom pohvala i nagrada za postignute pozitivne promjene, uvažavajući pri tome mogućnosti i potrebe korisnika. Svakodnevno se također potiče i kontrolira vođenje pravilne higijene tijela i higijene prostora, kao uvjeta za očuvanje zdravlja i pravilnog psihofizičkog razvoja. Korisnici se uključuju u sve poslove uređenja prostora (ličilački radovi, popravak namještaja, uređenje okoliša, uređivanje hortikulture i sl.). Za poseban i kontinuirani angažman svakako je poticajno omogućiti im davanje nagrada i javnih pohvala (slatkiši, sokovi, bonovi za higijenu ili odjeću,izleti i sl.). Kako bi se izgradio odnos poštivanja autoriteta odgojnog i drugog osoblja Centra, kao i općenito starijih ili nadređenih, svakodnevno se korisnike na isto upozorava, podsjeća, sankcionira po prekršaju te nagrađuje za primjerena ponašanja, a socijalnim i komunikacijskim vještinama ih se podučava i uvježbava na psihosocijalnim radionicama i grupnim odjelnim sastancima, vođenima od strane za to educiranih odgajatelja.
Procjenom individualnih sposobnosti, interesa, sklonosti i mogućnosti svakog korisnika se potiče, usmjerava i animira za sadržajno i odgovorno provođenje slobodnog vremena uključivanjem u postojeće slobodne aktivnosti u okviru Centra i izvan nje. Korisnicima su osigurana ljetovanja i zimovanja, jednodnevni i višednevni izleti izvan grada, posjete obiteljima korisnika, obilježavanja rođendana u okviru pojedinih grupa ili odjela, kao i svih drugih događaja praćenih Godišnjim planom i programom Ustanove, kao i mjesečnim planovima odgajatelja. U cilju «otvaranja» Centra prema lokalnoj zajednici i senzibiliziranja okoline za specifične potrebe i odgojne poteškoće naših korisnika Centar redovito posjećuju profesori i ravnatelji škola koje pohađaju naši korisnici, voditelji praktične nastave, potencijalni poslodavci, predstavnici gradske i županijske vlasti, predstavnici nevladinih organizacija, predstavnici organizacija koje se bave srodnim djelatnostima, volonteri za pomoć korisnicima u učenju, kao i sve druge pravne i fizičke osobe koje žele sudjelovati u resocijalizaciji i odgoju naših korisnika. Naši korisnici tako su uključeni i u projekt Centra za nestalu i zlostavljanu djecu "Najbolji ja" - mentorski program sa svrhom selektivne prevencije ovisnosti“ , gdje uz svoga volontera uče i uvježbavaju socijalne vještine, ali i stječu životno vrijedna iskustva i prijateljstva. Također, ostvarena je suradnja i s nedavno pokrenutim Poslijediplomskim specijalističkim studijem kreativne terapije pri Umjetničkoj akademiji u Osijeku kroz individualne i grupne susrete s našim korisnicima prema procijenjenom interesu i potrebi. Tako su korisnici već prošli kroz seanse art terapije te od nedavno i dramaterapije, vođenima od strane polaznika navedenog studija. Cilj svih navedenih aktivnosti je smanjiti stigmatiziranost naših korisnika u užoj i široj socijalnoj sredini.
Slobodno vrijeme u našem Centru organizirano je i kroz nekoliko radionica, koje se ovisno o potrebama i mogućnostima i proširuju:
Psihosocijalna podrška je usluga koja obuhvaća stručne postupke i druge oblike pomoći i podrške kojima se potiče razvoj i unaprjeđenje kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih, govorno-jezičnih, socijalnih ili odgojnih vještina korisnika Usluga psihosocijalne podrške može se odobriti pojedincu, obitelji ili udomitelju, a pruža se individualno ili u grupi.
Usluga psihosocijalne podrške pruža se u obitelji korisnika, udomiteljskoj obitelji, kod drugih pružatelja usluga koji ispunjavaju propisane uvjete ili na drugim mjestima prema potrebi korisnika.
Usluga psihosocijalne podrške može se pružati u nazočnosti i uz sudjelovanje članova obitelji.
Usluga psihosocijalne podrške može se odobriti do godinu dana, iznimno dok traje potreba na temelju stručne procjene.
Uslugu pružaju dva mobilna tima na područjima dvije županije (OBŽ i VSŽ)
Poludnevni boravak odvija se u dvije osnovne škole (O.Š. Tin Ujević u Osijeku i O.Š. Dr. Franje Tuđmana u Belom Manastiru) u četiri odgojne grupe. Ovaj oblik tretmana predstavlja neposredan sociopedagoški rad s djecom koja su uključena u redovni program osnovnoškolskog obrazovanja, s uočenim rizičnim karakteristikama ponašanja i teškoćama u socijalnoj integraciji, te kao takav ima karakter sekundarne prevencije. Optimalni kapacitet ovog oblika tretmana je 12 korisnika po odgojnoj grupi..